Str 173 - Doslov (Shrnutí)

Izvor: Dalmatinski internetski libar
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretraživanje
Dobrodošli na Dalmatinski internetski libar! Samo registrirani članovi mogu uređivati ovu internetsku enciklopediju Dalmacije, nakon što ih potvrde administratori. Za registraciju klikni ovde!.

DOSLOV (Shrnutí) Tato publikace se především věnuje obyvatelům ostrůvku Krapanje, který se nachází na východním pobřeží Jaderského moře nedaleko města Šibeniku. Výjimečnost Krapanje spočívá již v jeho topografii. Je totiž jen 0,36 čtverečných kilometrů velký, jeho nejvyšší nadmořská výška je 1,5 metru a od pevniny ho dělí pouhých 350 metrů; počátkem šedesátých let 20. století měl 1500 obyvatel a byl tehdy nejhustěji osídleným ostrovem ve Středozemí..

Krapanjští obyvatelé se vedle zemědělství (obdělávají pole na pevnině) a rybolovu - což jsou obvyklé činnosti všech ostrovanů - zabývali a stále ještě zabývají výlovem mořských hub. Zpočátku se při této činnosti potápěli na nádech, podle některých pramenů pravděpodobně již od druhé poloviny šestnáctého století; kolem roku 1700 sbírali mořské houby pomocí trojzubců z malého člunu, ve kterém byly jen dvě osoby. Jejich čluny operovaly od Terstu až po severní albánskou hranici. Od roku 1893 začali při sběru mořských hub používat potápěčský skafandr a později, od roku 1930, ho používali i ke sběru mořských korálů. Záhy po skončení II. světové války vyzvedávali jako zaměstnanci splitského podniku Brodospas lodě potopené v tomto válečném konfliktu, a to nejen na Jadranu, ale i v Řecku, Turecku, Iránu a Egyptě. Pracovali také na stavbách pod-mořských částí přístavů a mostů - na Jadranu, na Kypru, v Sýrii, v Rudémmoři (Etiopie a Súdán), v Iránu a Ghaně. Od roku 1970 i se na Krapanji používá k potápění plicní automatika. I nadále se sbírají mořské houby a korály a provádějí různé podvodní stavební práce. Potápěči jsou díky přístrojovému potápění mnohem pohyblivější a účinnější než jejich před- chůdci v těžkých skafandrech, a proto tito žabí muži od poloviny osmde- sátých let svět pod hladinou zcela ovládli.

V této knize jsou podrobně popsány způsoby sběru mořských hub pomocí trojzubců a život dvoučlenné posádky během 20 až 25 dnů trvající plavby. Je v ní vylíčeno, jak na větších lodích žily a pracovaly během plavby osmičlenné posádky, v níž byli obvykle dva potápěči. Bylo třeba upozornit také na to, že při potápění docházelo i k četným nehodám, při kterých mnozí potápěči přišli o život a jiní se stali oběťmi dekompresní nemoci a po zbytek života byli invalidy. Zachyceny jsou i mnohé dramatické události, jak je vyprávěli sami potápěči a jiní očití svědci. Příčinou takových neštěstí byla nevědomost, nezkušenost, nedostatečné, někdy nefunkční potápěčské vybavení, přecenění vlastních schopností či podcenění nebezpečí, nezpůsobilost asistentů a pomocníků potápěčů a v neposlední řadě i vnější faktory, které potápěče pod hladinou ovlivňují a které nelze předem předvídat.

Sběr a zpracovávání mořských hub a potápěčství obyvatelů Krapanje jsou pojaty v kontextu společensko-politických systémů Rakousko-uherské monarchie, Království Jugoslávie, FRNJ, resp. SFRJ a dnešní Chorvatské republiky. Je to nejen neobyčejná topografie, ale i několik století dlouhá tradice sběračů mořských hub a potápěčství, pro něž je ostrůvek Krapanj - s výjimkou některých řeckých ostrovů - jedinečným ve středozemním a potažmo i ve světovém měřítku.

Překlad / prijevod: Dana ZELJAK