Biša

Izvor: Dalmatinski internetski libar
Inačica 19806 od 7. ožujak 2025. u 16:43 koju je unio Dalmapedia (razgovor | doprinosi)
(razl) ←Starija inačica | vidi trenutačnu inačicu (razl) | Novija inačica→ (razl)
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretraživanje
Dobrodošli na Dalmatinski internetski libar! Samo registrirani članovi mogu uređivati ovu internetsku enciklopediju Dalmacije, nakon što ih potvrde administratori. Za registraciju klikni ovde!.
Dalmatinsko-hrvatske beside
dalmatinski: Biša
hrvatski: crvotočina, brodski crv
slika: biša

biša biša

izgovor: bȉša
izgovor audio:
objašnjenje: Kako piše Vlaho Bongi na svojoj facebook stranici Mornari

https://www.facebook.com/share/p/18PKpCP1b3/
Veći dio ljudske povijesti brodski crvi (Biša), poznatiji kao Teredo crvi, bili su prokletstvo za pomorce.
Tehnički školjkaš, a ne crv, brodski crvi, koji se iz mora buše u drvo i uništavaju ga, poznati su strah od vremena kada su ljudi počeli putovati morima.
Poznato je da su drevni egipatski i fenički pomorci premazali trupove svojih plovila voskom u pokušaju da ublaže štetu od crva.
U klasičnom razdoblju grčki i rimski pomorci koristili su smolu, katran i olovne obloge kako bi odvratili brodske crve.
Ratni brodovi, za koje te metode nisu bile prikladne, nasukani su i izvučeni na obalu kada se nisu koristili.
Crvi su nastavili mučiti mornare u doba istraživanja. Najpoznatije je da su na Kolumbovom povratku s njegovog četvrtog putovanja u Ameriku dva njegova broda uništena oštećenjem od crva, a druga dva su se morali zaustavit na Jamajci gdje su mjesecima bili nasukani.
Kapetan Cook izgubio je brod zbog oštećenja od crva i mnogi povjesničari vjeruju da je oštećenje od crva doprinijelo porazu španjolske armade.
Crvi su oslabili trup broda Essex, koji je 1821. udario i potonuo kit, nadahnuvši Melvilleovog Moby Dicka.
Prema barem jednom povjesničaru, kroz povijest su brodski crvi potopili više brodova nego gusari.
U svojoj beskrajnoj borbi protiv brodskih crva, mornari su nastavili premazivati trupove plovila, isprobavajući širok izbor premaza, uključujući katran i kožu. Brodograditelji su također počeli konstruirati brodove s dvostrukim trupom, s lažnim vanjskim trupom, koji su crvi/školjke mogli bezopasno pojesti.
U 18. stoljeću britanska mornarica počela je oblagati svoje brodove bakrom, što je bila važna tehnološka inovacija koja ne samo da je štitila brodove od brodskih crva, već je imala i neželjenu korist čineći im brodove bržima od njihovih golih protivnika, što je igralo veliku ulogu, a Britanska mornarica postaje najdominantnija na svijetu.
Šteta koju su prouzročili Teredo crvi nije bila ograničena na brodove. Mulevi, dokovi, bove i drveni nasipi također su bili njihove žrtve.
Tijekom eksplozije populacije crva 1730-ih, oštećenje od brodskih crva na drvenim stupovima u nizozemskim morskim zidovima izazvalo je ondje veliku krizu, koja je riješena zamjenom drva kamenjem. (Tijekom ovog naglog porasta oštećenja od crva u Europi britanska mornarica počela je koristiti bakrene obloge, mijenjajući tijek svjetske povijesti).
Godine 1902. oštećenje od brodskih crva uzrokovalo je urušavanje drvenih potpornih greda na doku u Tampicu u Meksiku, pri čemu je poginulo najmanje 60 ljudi.
S pojavom trupova od čelika i stakloplastike te građevinskih materijala, brodski crvi više nisu toliko strašni i prijeteći kao što su bili u povijesti, iako se još uvijek procjenjuje da svake godine naprave oko 1 milijardu dolara štete širom svijeta.
Zanimljivo, znanstvenici još uvijek pokušavaju utvrditi kako točno crvi/školjke probavljaju drvo, a odgovor se pokazao iznenađujuće nedostižnim.
1. slika je izgled crva u prirodi, 2. slika je anatomija i nacin djelovanja crva, a 3. je ilustracija brodskog crva (Teredo navalis) iz 1834. i drva koje je izjeo brodski crv.

definicija:
značenje1:
značenje2:
značenje3:
značenje4:
značenje5:
značenje6:
napomena1:
napomena2:
napomena3:
napomena4:
izvor: Izvori


Abecedni popis

A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L Lj M N Nj O P R S Š T U V Z Ž